Nagła sytuacja rodzinna uzasadni wolne od obowiązków zawodowych
O tym, czy zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej wykorzystać w dniach, czy godzinach, pracownik zdecyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie w danym roku. Wymiar godzinowy będzie przy tym proporcjonalny do wymiaru etatu.
∑ W związku z nową regulacją zawartą w kodeksie pracy dotyczącą udzielania dwóch dni wolnych z powodu siły wyższej, proszę o udzielenie odpowiedzi, kiedy będę musiał udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy z tego tytułu i czy mogę odmówić? Interesuje mnie również to, kiedy pracownik musi mnie poinformować, że chce wykorzystać swoje uprawnienie, z jakim wyprzedzeniem ma złożyć wniosek. – pyta czytelnik.
Już dyrektywa Rady 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawierała klauzulę 7, która przewidywała czas wolny od pracy z powodu działania siły wyższej. Została zmieniona przez art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylający dyrektywę Rady 2010/18/UE.
Wymogi dyrektywy
W myśl wskazanego art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, państwa członkowskie zobowiązane są do wprowadzenia niezbędnych środków dla zapewnienia, aby pracownicy mieli prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sytuacjach z przyczyn rodzinnych w przypadkach spowodowanych chorobą lub wypadkiem, w których niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Państwa członkowskie mogą ograniczyć prawo do czasu wolnego od pracy z powodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta