Cukier znów bardziej gorzki
Ten produkt to dziś zdecydowany lider wzrostu cen. Stoi za nimi niższa podaż na świecie, także w Polsce, przy ciągle wysokiej konsumpcji. Globalne zapasy są najniższe od 11 lat. Poprawę może dać wzrost produkcji, ale i to nie od razu.
Wyznaczany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen żywości, który spadał co miesiąc, począwszy od kwietnia 2022 r., w kwietniu 2023 r. nieznacznie poszedł w górę. Bo choć na świecie nadal spadały ceny zbóż, nabiału i oleju roślinnego, to jak szalony drożał cukier. Także w maju FAO zaobserwowała gwałtowny wzrost cen cukru. W efekcie wyznaczany przez tę organizację subindeks światowych cen produktu wspiął się do 157,6 pkt. To o 8,2 pkt, czyli 5,5 proc., więcej niż w kwietniu i aż o 37,3 pkt, czyli 30,9 proc., więcej niż rok wcześniej.
Znaczące zwyżki cen cukru widać także w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał, że w maju inflacja w naszym kraju spowolniła do 13 proc. w ujęciu rocznym. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych rosły mocniej, bo o 18,9 proc. Zdecydowanym liderem wzrostów był wedle GUS cukier, który w maju 2023 r. był aż o 63,4 proc. droższy niż rok wcześniej.
Długa lista przyczyn
– Od czasu zdjęcia kontyngentów cukrowych w Europie w 2017 r. rynek europejski oraz polski stały się dużo bardziej zależne od globalnego – mówi Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas. I tłumaczy, że obecnie wysokie ceny cukru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta