Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca zdalna na wniosek pracownika lub polecenie przełożonego

22 czerwca 2023 | Kadry i Płace | Katarzyna Kalata

Pracownik z grupy uprzywilejowanej może korzystać tak z pracy zdalnej stałej, jak i hybrydowej czy okazjonalnej. Żadnemu zatrudnionemu szef nie może nakazać, by w pierwszej kolejności wykorzystał limit dni pracy zdalnej okazjonalnej.

Praca zdalna obowiązuje od lutego 2023 r. Mimo upływu kilku miesięcy nadal pozostaje wiele pytań, na które ciężko znaleźć odpowiedzi. W szczególności jeśli chodzi o możliwość odmowy wykonywania pracy w tej formie lub pierwszeństwa pracy zdalnej okazjonalnej przed regulaminową. Przedstawiamy odpowiedzi na pytania nurtujące czytelników.

∑ Od grudnia 2022 r. w naszym zakładzie wprowadziliśmy telepracę. Teraz termin ten został zastąpiony określeniem „całkowita praca zdalna”. Czy powinniśmy wprowadzić jakieś szczególne regulacje w związku z tą zmianą?

Od 7 października 2023 r. przepisy o telepracy przestaną obowiązywać i zastąpi je praca zdalna. Pracownicy mogą zatem wykonywać pracę w formie telepracy przez sześć miesięcy od dnia wejścia w życie zmian w kodeksie pracy (7 luty 2023 r.). Chodzi o sytuacje, w których zasady stosowania pracy zdalnej są ustalone w umowie o pracę, umowie o telepracę, porozumieniu o warunkach telepracy, regulaminie pracy lub regulaminie telepracy. Zatem pracodawcy do 7 października 2023 r. muszą zdecydować, czy pracownik będzie kontynuował swoje zadania zdalnie, czy wróci do standardowych warunków pracy.

Należy pamiętać, że praca zdalna może być realizowana na stałe lub doraźnie. W ten sposób pracownik może kontynuować swoje obowiązki zdalnie według takiego samego harmonogramu, jak w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12602

Wydanie: 12602

Spis treści
Zamów abonament