Zaskakująco duży pesymizm polskich firm w kwestii ESG
Rodzime firmy chętnie deklarują walkę ze zmianami klimatu, ale realizacja założonych celów jest dużym wyzwaniem. Jedną z kluczowych przeszkód jest brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Prowadzenie biznesu zgodnie z zasadami ESG obniża ryzyko, zwiększa konkurencyjność, a w ujęciu długoterminowym przekłada się na wzrost wyceny. Spółki działające w Polsce podejmują coraz więcej kroków w kierunku zrównoważonego biznesu, ale nadal pod wieloma względami odstajemy od globalnej średniej.
Pesymizm znad Wisły
Rodzime firmy chętnie deklarują redukcję emisji, ale ich cele są – uśredniając – niższe niż firm na świecie. W Polsce tylko 21 proc. spółek zadeklarowało ujemną emisję dwutlenku węgla, a 13 proc. zerową – wynika z najnowszego badania EY.
Niemal dwie trzecie globalnych spółek zakłada, że świat zmniejszy emisję o co najmniej 45 proc. do 2030 r. względem 2010 r. Wśród polskich firm ten odsetek jest o ponad połowę niższy. Jeszcze większy pesymizm płynie z odpowiedzi na pytanie, czy świat uniknie globalnego wzrostu temperatury o 1,5 stopnia. Średnia globalna to 65 proc. twierdzących odpowiedzi, a od firm z Polski – zaledwie 27 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta