Sukcesja w firmach rodzinnych znalazła już odbicie w przepisach
Dokonując sukcesji, przedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą skorzystać z ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Ponadto od niedawna, zwłaszcza ci średni i najwięksi, mogą przeprowadzić sukcesję poprzez ustanowienie fundacji rodzinnej.
– W Polsce niemal 830 tys. przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Jednak, co ważne z punktu widzenia procesu potencjalnej sukcesji, na ponad 2,4 mln aktywnych przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) ok. 470 tys. ukończyło już 60. rok życia. Oznacza to, że przychodzi im realnie mierzyć się z kwestią sukcesji. W sprawnym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im przepisy przygotowane przez mój resort – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
O zagadnieniach związanych z sukcesją dyskutowali uczestnicy debaty pt. „Sukcesja w firmach rodzinnych nowym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców”.
Sukcesyjne pytania
– Sukcesja to zagadnienie, które należy rozpatrywać pod kilkoma względami. Z jednej strony nie jest to kwestia zupełnie nowa, bo występuje, odkąd polska gospodarka przestawiła się na tory wolnorynkowe. Teraz jednak myślimy o jej dalszym rozwoju w perspektywie pokoleniowej. Sukcesję trzeba przeprowadzić, aby wcześniej założone biznesy mogły dalej funkcjonować. Zasadniczym wyzwaniem jest to, że doszliśmy do momentu, kiedy – nazwijmy to – „pierwsze pokolenie” przedsiębiorców, które działało już w wolnej Polsce, zbliża się do wieku emerytalnego albo już go przekroczyło. Właściciele co piątej-szóstej firmy w naszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta