Prawo czy bezprawie
Czego Polacy oczekują od sędziów i wymiaru sprawiedliwości – naukowcy opisują swoje najnowsze badania.
Publicyści od prawa do lewa krytycznie oceniają efekt dokonanych od 2015 r. zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, różniąc się co najwyżej w rozkładaniu odpowiedzialności. Już rok temu w badaniach CBOS ponad połowa respondentów negatywnie oceniła działanie wymiaru sprawiedliwości, a niewiele więcej niż jedna czwarta – pozytywnie. Te rzadkie pozytywne oceny nieco przeważały w elektoracie ZP, a były wręcz sporadyczne w elektoracie KO i wśród niezdecydowanych.
Pytani o problemy w wymiarze sprawiedliwości badani wymienili najczęściej przewlekłość, upolitycznienie i konflikt polityczny wokół praworządności w Polsce. Co do efektów „dobrej zmiany” w sądownictwie najczęściej stwierdzano chaos.
Po co praworządność
Zagadnienie praworządności, choćby w związku z wieloletnim zamrożeniem środków unijnych, jest jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Z tych względów najważniejsze jest ustalenie, czego właściwie oczekują od sędziów i wymiaru sprawiedliwości Polacy. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy badanie sondażowe, które zostało zrealizowane przez CBOS w dniach 21–26 kwietnia 2023 r. na grupie reprezentatywnej ze względu na: płeć, wiek, wielkość miejscowości oraz województwo, odzwierciedlającej pod tym względem strukturę dorosłych mieszkańców Polski. Sfinansowano je z projektu NCN „Inflacja prawa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta