Układ ratalny nie blokuje postępowania o przeniesienie odpowiedzialności
ZUS może wszcząć postępowanie w sprawie przeniesienia odpowiedzialności za długi składkowe na wspólnika spółki jawnej, mimo że spółka realizuje układ ratalny zawarty na to zadłużenie.
∑ Jako wspólnicy spółki jawnej mamy podpisaną umowę ratalną z ZUS. Ostatnia rata ma być płatna w styczniu 2024 r. Mimo to ZUS prowadzi aktualnie postępowanie o przeniesienie odpowiedzialności za długi spółki na nas jako osoby fizyczne. Czy to legalne? Przepisy ordynacji podatkowej mówią, że postępowania w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej nie wolno wszcząć przed upływem terminu płatności ustalonego zobowiązania, a to przecież w styczniu 2024 r. – pyta czytelnik.
Działania ZUS są legalne. Niemożność prowadzenia postępowania w sprawie przeniesienia odpowiedzialności na wspólnika spółki jawnej nie dotyczy sytuacji, gdy spółka realizuje układ ratalny. Zobowiązania nim objęte miały już bowiem terminy płatności, które upłynęły.
Umowa spółki z ZUS…
Z kontekstu zapytania należy wnioskować, że pierwotnym dłużnikiem składkowym jest spółka jawna (płatnik składek), przy czym podmiot ten zapewne podpisał z ZUS układ ratalny. Przepisy związane ze wspomnianym układem zawiera ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1009 ze zm.). Art. 29 stanowi m.in., że ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie ZUS może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta