Kwanty trafią pod strzechy
Ogromne moce obliczeniowe komputerów kwantowych można było dotąd wykorzystać tylko w ekstremalnie chłodzonych laboratoriach. Wiele wskazuje, że takie maszyny za kilka lat upowszechnią się i trafią na masowy rynek.
Ogłoszony niedawno przez IBM przełomowy eksperyment pokazał, że na uproszczonym modelu komputera kwantowego udało się obejść tzw. szum kwantowy – główną przeszkodę dla tej technologii (wprowadza błędy w obliczeniach). W efekcie komputery kwantowe wkrótce pokonają te zwykłe w użytecznych zadaniach, takich jak obliczanie właściwości materiałów czy interakcje cząstek elementarnych.
Nowa technologia
– Techniki „łagodzenia błędów” umożliwiły zespołowi wykonanie obliczeń kwantowych w skali, w której klasyczne komputery będą miały problemy – mówi „Nature” Katie Pizzolato, która kieruje grupą teorii kwantowej IBM w Yorktown Heights w Nowym Jorku.
Może to być przełom w wykorzystaniu komputerów kwantowych np. do szybszego rozwoju uczenia maszynowego. Niedawno superkomputer kwantowy Jiuzhang w niecałą sekundę poradził sobie z zadaniem, którego rozwiązanie klasycznemu superkomputerowi zajęłoby niecałe pięć lat. – Dużo większa moc obliczeniowa komputerów kwantowych pozwoli na znacznie bardziej kompleksowe zasilenie modeli uczenia maszynowego – mówi Anna Nowak, ekspert ds....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta