Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadal przełożony może wysłać na urlop wypoczynkowy

06 lipca 2023 | Kadry i Płace | Paulina Lech Andrzej Orzechowski

Choć nie obowiązują już rozwiązania covidowe, to w pewnych sytuacjach wciąż pracodawca może narzucić termin urlopu wypoczynkowego, nawet gdy pracownik się na to nie godzi i o niego nie wnioskuje.

Przepisy dotyczące urlopów wypoczynkowych są dalekie od doskonałości. Z pewnością jest tak, że daty, w których pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych, są określane co do zasady na dwa sposoby: tworzy się plan urlopów, a kiedy takiego planu nie ma – terminy powinny być ustalone w porozumieniu z pracownikiem.

Przepisy jednoznacznie wskazują ponadto, że urlopu zawsze udziela pracodawca. Są jednak także zasady, które budzą nadal spore kontrowersje – chodzi o to, jakie znaczenie i moc ma wniosek urlopowy pracownika oraz czy taki wniosek wiąże pracodawcę.

Są sytuacje, kiedy urlopu wypoczynkowego pracodawca może udzielić w konkretnych datach, nawet gdy pracownik się na to nie godzi lub o taki urlop nie zawnioskował.

Tak jest choćby wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał wszystkich przysługujących mu w roku kalendarzowym dni urlopu. Wtedy staje się on urlopem zaległym i musi zostać wykorzystany do końca września kolejnego roku.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12614

Wydanie: 12614

Spis treści
Zamów abonament