Domy opieki postulują o obniżoną stawkę podatku od nieruchomości
Pokoje dla pensjonariuszy w budynku, w którym prowadzony jest dom seniora przez podmiot wpisany do rejestru podmiotów leczniczych, mogą być obciążone obniżoną stawką podatku, jeśli w pomieszczeniach tych są udzielane świadczenia zdrowotne.
Od lat prywatne podmioty zajmujące się opieką nad osobami starszymi czy niepełnosprawnymi bezskutecznie postulują o objęcie ich budynków preferencyjną stawką podatku od nieruchomości, analogicznie jak ma to zastosowanie w przypadku powierzchni związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w obiektach zajętych przez podmioty lecznicze. Podnoszone w tym aspekcie argumenty nie znajdują jednak aprobaty ani w oczach samorządowych organów podatkowych, ani sądów administracyjnych, co zazwyczaj prowadzi do obciążenia prywatnych domów opieki (domów seniora) najwyższą stawką podatku od nieruchomości wg stawek właściwych dla budynków i ich części związanych z działalnością gospodarczą. Warto tutaj chociażby wskazać na stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w piśmie z 20 maja 2021 r. Ministerstwo skoncentrowało się na aspekcie formuły prowadzonej działalności gospodarczej domów opieki jako uzasadniającej stosowanie najwyższych stawek podatku od nieruchomości. Tymczasem, jak podnoszą podmioty prowadzące domy seniora (domy opieki), ich placówki zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym czy też osobom w podeszłym wieku, w tym także konieczną opiekę medyczną, pielęgniarską, rehabilitacyjną. Organy samorządowe postrzegają natomiast działalność prywatnych domów opieki wyłącznie jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta