Fundacja rodzinna i spółka na estońskim CIT – podobieństwa i różnice
Spółka nie może wybrać opodatkowania ryczałtem, jeśli jej wspólnikiem będzie fundacja rodzinna lub beneficjent takiej fundacji.
Zwolnienie fundacji rodzinnej z CIT, tj. system, w którym opodatkowanie CIT występuje dopiero w momencie świadczenia na rzecz beneficjentów („dystrybucji”), przypomina opodatkowanie CIT w formule ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estoński CIT).
Ryczałt nie jest jednak przewidziany jako forma zwolnienia podatkowego. Stanowi jedynie zmianę zasad ustalania podstawy opodatkowania CIT, momentu powstania obowiązku podatkowego i samej stawki podatku. Specyficzni są również adresaci tego rozwiązania.
Dla kogo uproszczenia
Możliwość wyboru opodatkowania ryczałtem przysługuje wyłącznie spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkom akcyjnym, prostym spółkom akcyjnym, spółkom komandytowym i spółkom komandytowo-akcyjnym. Pozostali podatnicy CIT nie mogą skorzystać z tego modelu opodatkowania.
Poza specyficzną formą prawną, dla opodatkowania ryczałtem wymagana jest też szczególna struktura właścicielska, w której występują wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyjątkiem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej.
Nie może więc być wspólnikiem spółki opodatkowanej ryczałtem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta