Audytor recenzuje firmę, ale też chroni jej tajemnice
Nasza praca służy przejrzystości biznesu, ale jej wyniki nie powinny być używane w taki sposób, by stwarzać zagrożenie dla interesów firm – mówi Joanna Chwaścikowska-Karwacka, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
O waszym zawodzie zrobiło się ostatnio głośno, gdy wyszły na jaw zamiary rządu, by gromadzić wiedzę o kondycji finansowej firm, wynikającą z dokumentów związanych z przeprowadzanym audytem. Wyjaśnijmy pokrótce, jaka jest rola biegłego rewidenta badającego firmę.
Nasza rola polega na ocenie informacji przekazywanej przez daną spółkę czy organizację w sprawozdaniu finansowym. Raport biegłego rewidenta ma potwierdzić, czy przekazywana tam informacja rzetelnie pokazuje sytuację majątkową i wynik finansowy takiej jednostki. Oczywiście biegły rewident może, a nawet powinien wskazać na nieprawidłowości, jeśli takie występują i przedstawić swoje zastrzeżenia. Nasza praca służy interesom np. akcjonariuszy spółek giełdowych, ale też ogólnie rynkowi, kontrahentom, bankom finansującym daną firmę itd.
Żeby biegły rewident mógł sporządzić taki raport, to badana firma musi odkryć przed nim swoje tajemnice. Jakie?
Żeby dobrze poznać taką firmę, musimy najpierw dokładnie poznać i zrozumieć jej działalność. Chodzi o wszystkie procesy decyzyjne, jakie w niej zachodzą, kontrole wewnętrzne, ryzyka biznesowe i sposób reagowania zarządu na takie ryzyka. Taka wiedza pozwala nam dobrze zaplanować to badanie. Zauważmy jednak, że my nie działamy jak kontrolerzy np. z urzędu skarbowego. Nie badamy wszystkich faktur czy kontraktów. Naszą rolą jest przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta