Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja wypłacona „pod stołem” jest wyłączona z kosztów

24 lipca 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Pracodawca, który zatrudnia pracownika na czarno, musi za każdy miesiąc pracy takiej osoby doliczyć do swojego przychodu dodatkową kwotę w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Zapłaci od niej podatek oraz składki ZUS.

Polski Ład wprowadził od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników, tj. zatrudniania „na czarno” oraz nieujawniania części wynagrodzenia (zob. dodane przepisy: art. 14 ust. 2 pkt 20 i 21 oraz ust. 2j, art. 21 ust. 1 pkt 151, art. 23 ust. 1 pkt 55c i 55d ustawy o PIT, art. 12 ust. 1 pkt 13 i 14 oraz ust. 3n, art. 16 ust. 1 pkt 57b i 57d ustawy o CIT, a także art. 16 ust. 1e ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 86 pkt 15a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Na potrzeby podatku dochodowego przez nielegalne zatrudnienie lub nielegalną inną pracę zarobkową – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 13 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – należy rozumieć zatrudnienie przez pracodawcę osoby bez potwierdzenia na piśmie w wymaganym terminie rodzaju zawartej umowy i jej warunków.

W uzasadnieniu projektu Polskiego Ładu czytamy: „(…) Ustalenie zatrudnienia »na czarno« albo ujawnienie wypłat części wynagrodzenia »pod stołem« nie zwalnia osoby fizycznej zatrudnianej w ten sposób z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie, w przypadku zapłaty przez płatnika – pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, pracodawca ma prawo domagać się od osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12629

Wydanie: 12629

Spis treści

Reklama

Materiał partnera

Komunikaty

Zamów abonament