Jak korzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników
Podatnik nie ma prawa do rozliczenia ulgi na pracowników wykonujących prace B+R za dany rok podatkowy w drodze wystąpienia o zwrot nadpłaty nadpłaconych zaliczek na PIT w związku z niepotrącaniem ich na bieżąco.
W 2023 r. podatnicy po raz pierwszy będą mogli skorzystać z tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników. To poszerzenie czy też uzupełnienie innej preferencji podatkowej przewidzianej dla działalności badawczo-rozwojowej, czyli dla tzw. ulgi B+R. To nowa regulacja, dlatego pojawiają się wątpliwości co do jej stosowania. Kilka z nich rozstrzygnął niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2023 r. (0114-KDIP2-1.4010. 297.2023.2.MR1).
Rozwój dzięki platformie
Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej rozwija m.in. platformę przeznaczoną dla przedsiębiorstw z branży ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Platforma umożliwia wprowadzanie innowacji i rozwój firm ubezpieczeniowych. We wniosku z maja 2023 r. spółka tłumaczyła, że platforma łączy trzy elementy: przetwarzanie podstawowe, gromadzenie i analizę danych oraz komunikację cyfrową. W związku z tym spółka wprowadza innowacje do platformy dostosowane do pojawiających się na rynku potrzeb za pośrednictwem zespołu zajmującego się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych. Podkreśliła, że realizuje i będzie realizować działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, z tytułu której ponosi m.in. koszty kwalifikowane. Na tej podstawie korzysta z ulgi B+R. Z wniosku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta