Udział obywateli w planowaniu przestrzennym ma być większy
Szersze możliwości partycypacji społecznej mogą wpłynąć na długość postępowań planistycznych ze względu na możliwość powtarzania konsultacji.
Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw została 24 lipca podpisana przez prezydenta RP. Jednym z założeń nowelizacji jest wprowadzenie nowych przepisów regulujących partycypację społeczną w pracach nad nowymi planami ogólnymi oraz miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
Idea konsultacji
Udział społeczeństwa w procesie stanowienia prawa i podejmowaniu ważnych decyzji publicznych leży u podstaw systemu demokracji parlamentarnej. Jedna z form partycypacji publicznej przejawia się w obowiązku samorządu lokalnego, polegającym na prowadzeniu konsultacji społecznych podczas procedury uchwalania dokumentów planistycznych. Niestety, w naszym kraju odnotowuje się niską gotowość samorządowców do prowadzenia dialogu z mieszkańcami, przejawiającą się tym, że blisko 40 proc. samorządów niezgodnie z przepisami ogranicza uczestnictwo w konsultacjach, a administracja rzadko tworzy wyspecjalizowane komórki do spraw partycypacji społecznej.
Zmiany w zakresie konsultacji społecznych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) były wprowadzane już poprzednimi nowelizacjami, które ze względu na zmianę otaczającej rzeczywistości, wywołaną wybuchem pandemii koronawirusa, miały na celu umożliwienie przeprowadzenia procedur planistycznych bez konieczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta