Możliwość posługiwania się nazwą skróconą spółki
Wiele firm posługuje się w sprawach podatkowych i w obrocie gospodarczym nazwą będącą skrótem całej nazwy. Czy spółki wystawiając faktury mogą posługiwać się nazwą skróconą i czy mogą przyjmować faktury z wpisaną skróconą nazwą od swoich kontrahentów bez konieczności wystawiania korekty faktury lub noty korygującej?
Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Pełnią one szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich ich elementów.
Faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy (zob. art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).
Dane zawarte na fakturze muszą przede wszystkim umożliwiać jednoznaczną identyfikację stron transakcji gospodarczej, zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy.
Faktura z pomyłką
Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy o VAT, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą (art. 106k ust. 1 ustawy o VAT). Nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury i powinna zawierać m.in.:
∑ imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
∑ wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej
(zob. art. 106k ust. 3 ustawy o VAT).
Przepisy o notach korygujących nie naruszają przepisów dotyczących wystawiania faktur korygujących (zob. art. 106k ust. 4 ustawy o VAT). Zatem, wady które można naprawić w drodze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta