W nietransakcyjnym WNT trzeba uwzględnić przepisy państwa wysyłki
Stanowisko organów podatkowych w zakresie momentu rozpoznania nietransakcyjnego WNT, choć jednolite, jest dość kontrowersyjne i nie ułatwia polskim podatnikom rozliczania takich przemieszczeń.
Fiskus żąda, by w przypadku przemieszczania własnych towarów z innego kraju UE na terytorium Polski podatnik za każdym razem analizował przepisy dotyczące fakturowania w państwie wysyłki. Temat jest tym bardziej dyskusyjny, że takie podejście nie wynika z przepisów ustawy o VAT.
Nietransakcyjne WNT
Tak zwane „nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów”, tj. przemieszczenie własnych towarów z innego kraju UE na terytorium Polski, zostało zdefiniowane w art. 11. ust. 1 ustawy o VAT.
Zgodnie z przywołanym przepisem, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej (lub na jego rzecz), należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.
Aby uznać przemieszczenie za nietransakcyjne WNT, należy więc spełnić łącznie następujące warunki:
1) przemieszczenie towarów jest dokonywane przez podatnika podatku od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta