Jak zarządzić odpowiedzialnością karnoskarbową
Prawo podatkowe nakłada na członków zarządów spółek szereg obowiązków. Brak sprostania – tym niejednokrotnie bardzo skomplikowanym zadaniom – jest zagrożony szeregiem rygorystycznych sankcji, co szczególnie dobitnie uświadamiamy sobie, kiedy kontrola podatkowa identyfikuje w rozliczeniach podatkowych nieprawidłowości.
Niezależnie od znanej od lat kwestii ryzyka odpowiedzialności karnoskarbowej w przypadku nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych ujawnionych w trakcie kontroli, czy też wyłudzeń i oszustw podatkowych (karuzele VAT, ukrywanie przychodów, „kupowanie” kosztów podatkowych), postępowania karnoskarbowe dotyczą także obszarów cen transferowych, stosowania preferencji w podatku u źródła, kwalifikacji podatkowej skomplikowanych zdarzeń gospodarczych – czyli zagadnień występujących w międzynarodowych grupach kapitałowych.
Rygorystyczne sankcje
Na członkach zarządów spółek ciąży wiele ryzyk nieodłącznie związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podmioty, którymi kierują. W wyniku prawomocnego skazania mogą odpowiadać karnie oraz finansowo, a także mogą stracić prawo do wykonywania zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Co więcej – może to dotyczyć również członków zarządu wprost niezajmujących się sprawami podatkowymi.
Warunkiem odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe jest popełnienie zawinionego oraz szkodliwego czynu, zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w chwili jego popełnienia. Co do zasady, czyn zabroniony, społecznie szkodliwy i zawiniony na gruncie KKS jest przestępstwem skarbowym. Natomiast, gdy kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta