Katalog jest otwarty, ale nie obejmuje wszystkiego
Ukryte zyski nie obejmują wypłaty wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów nieprzekraczającego wartości środków wniesionych jako wkładów na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego.
Spór w sprawie dotyczył tzw. estońskiego CIT. We wniosku z lipca 2022 r. spółka zapytała fiskusa m.in. czy będzie mu podlegało wynagrodzenie wypłacone wspólnikowi z tytułu umorzenia udziałów. Sama uważała, że nie bo należności za umorzone udziały nie są żadną kategorią dochodu opodatkowanego ryczałtem. W szczególności nie będzie skutkowało powstaniem dochodu z ukrytych zysków z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Inaczej sprawę widział fiskus. Uznał, że wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów czy akcji - niezależnie od trybu i sposobu umorzenia – stanowi jednak dochód z tytułu ukrytych zysków.
Spółka poszła do sądu i to jej rację przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Przypomniał, że podatnicy od 2021 r. mogą wybrać nowy model opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodów spółek, tzw. estoński CIT. Po pewnym czasie ustawodawca zauważył, że jego stosowanie może prowadzić do nadużyć. I znowelizował przepisy.
WSA podkreślił też, że estoński CIT jest wysoce korzystny dla podatników i z tego względu ustawodawca nałożył na nich szereg ograniczeń, aby wyeliminować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta