Jak chronić atom przed hakerami
Podejście do kwestii bezpieczeństwa energetyki jądrowej praktykowane w Stanach Zjednoczonych może stanowić wzór dla rynku w Polsce – mówi Jeffrey Colborn, dyrektor zarządzający w Accenture Utilities Practice.
Jak bronić duże elektrownie jądrowe przed zagrożeniami cyfrowymi?
Ochrona elektrowni jądrowych przed zagrożeniami cyfrowymi wymaga uwzględnienia wielu elementów składających się na funkcjonowanie elektrowni. Już podczas jej projektowania należy zidentyfikować wszystkie systemy składające się na elektrownię, a zawierające komponenty cyfrowe. W zależności od stopnia krytyczności systemu i stanowiących go komponentów już na etapie projektu instalacji jądrowej projektuje się odpowiednie zabezpieczenia, aby zagwarantować integralność oraz ciągłość funkcjonowania systemów.
Przykładowo, komponenty cyfrowe systemów oprócz spełnienia szczegółowych wymagań dotyczących oddzielenia sieci komputerowych obsługujących instalację jądrową od sieci zewnętrznych muszą spełniać rygorystyczne wymagania projektowe dotyczące standardów bezpieczeństwa jądrowego, zapewniając m.in. tzw. obronę w głąb (czyli obronę odpowiednią dla poszczególnych warstw bezpieczeństwa), dywersyfikację techniczną oraz ścisłą kontrolę konfiguracji.
W przypadku układów bezpieczeństwa potrzebnych do wyłączenia reaktora w projekcie należy przewidzieć zastosowanie dodatkowo analogowego systemu zapewniającego operatorom instalacji dodatkową warstwę funkcjonalną dającą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta