Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W co wierzą projektanci nadczłowieka

12 sierpnia 2023 | Plus Minus | Olgierd Sroczyński
autor zdjęcia: mirosław owczrek
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Sztuczna inteligencja w wizji jej najbardziej wpływowych twórców wykracza daleko poza biznes i zarabianie pieniędzy. Jest to idea motywowana religijną wiarą, której podstawy są znacznie starsze niż wynalazek komputera.

Ludzie mają do wyboru zaakceptować śmierć, wyprzeć ją albo walczyć z nią. Myślę, że nasze społeczeństwo zdominowane jest przez tych, którzy ją wypierają lub akceptują, natomiast ja wolę z nią walczyć” – powiedział kilka lat temu w wywiadzie dla „Telegraph” Peter Thiel. 56-letni obecnie współzałożyciel PayPala od dawna poszukuje sposobów na nieśmiertelność, a jako inwestor realizuje część tych poszukiwań w ramach swojej pracy. Fundusze Thiela w swoich portfolio mają wiele firm działających w obszarze biotechnologii, które planują ulepszenie ludzkiego układu immunologicznego czy opóźnienie procesów starzenia.

Sam Thiel deklaruje, że chce się po śmierci zamrozić, a zatem zakłada, że jego walka ze śmiercią nie powiedzie się w tym życiu. Trudno więc traktować jego „dążenie do nieśmiertelności” wyłącznie jako egoistyczny kaprys multimiliardera, który sam chce przedłużyć sobie życie. Jest to de facto deklaracja walki z ludzką biologią i ograniczeniami, jakie ta nakłada na człowieka, w imię lepszej przyszłości gatunku ludzkiego.

Narzędzia samoświadome

Biotechnologia to niejedyny kierunek „walki ze śmiercią”. Thiel równie chętnie inwestuje w firmy zajmujące się szeroko pojętą sztuczną inteligencją, ponieważ to właśnie badania w tym obszarze są postrzegane jako główny motor dążenia do „osobliwości” („singularity”), w której nadejście Thiel, podobnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12646

Wydanie: 12646

Zamów abonament