Zmierzch bogów
Wzlot i upadek Borisa Johnsona i Crispina Odeya – opowieść o władzy, pieniądzach, brexicie i populizmie.
„Bezwzględność zawsze szokuje ludzi. Czyż nie? Jednego dnia tam jest, a drugiego go już jej nie ma” – te słowa wypowiedział 24 czerwca 2016 r. Crispin Odey, brytyjski miliarder, reagując na informację o podaniu się do dymisji Davida Camerona, tuż po ogłoszeniu wyników referendum o członkostwie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zwycięstwo brexitu, które wysłało Camerona na przedwczesną emeryturę polityczną, było zarazem wielkim triumfem Crispina Odeya oraz Borisa Johnsona, jego przyjaciela, sojusznika i jednego z przywódców kampanii „Vote Leave”. Jakże znamienne, że dzisiaj, siedem lat później (jak ten czas płynie!), te same słowa mogą świetnie podsumować to, co właśnie ich spotkało.
Crispin Odey, gigant londyńskiego City, wskutek skandalu o naturze seksualnej został zmuszony do odejścia z własnego funduszu – Odey Asset Management. Tymczasem Johnson, gigant brytyjskiej polityki, do niedawna premier, złożył swój mandat poselski, obawiając się poważnych konsekwencji ze strony jego własnego ugrupowania politycznego – Partii Konserwatywnej.
Typowa ścieżka kariery brytyjskich elit
Obu tych panów łączy znacznie więcej niż przyjaźń oraz sojusz w kampanii referendalnej z 2016 r. Są to jedne z bardziej wyrazistych postaci brytyjskiego życia publicznego. Osoby tyleż samo wyjątkowo oryginalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta