Rynek magazynowy hamuje, ale dobrze położone magazyny się bronią
Popyt jest mniejszy, ale podaż kurczy się jeszcze szybciej. To ma wpływ na wzrost czynszów – mówi Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.
Pogłębia się zapaść w niemieckim przemyśle, teraz dołączyły do tego usługi, zmierzamy w stronę recesji – takie nagłówki czytamy ostatnio. Niemcy to dla was ważny kierunek ekspansji, z nimi powiązana jest i nasza gospodarka. Jeśli jednak zajrzymy do sprawozdania półrocznego MLP Group, w liście do akcjonariuszy zawarł pan raczej optymistyczne rozważania na temat możliwego rozwoju sytuacji. Jak ocenia pan otoczenie?
Sytuacja na rynku niemieckim wygląda dość dobrze, zasoby magazynowe w tym roku urosną o 6–7 mln mkw. Oczywiście duże koncerny, szczególnie samochodowe czy chemiczne, mają problemy. Nie da się ukryć, że tamtejszy przemysł chemiczny bazował na tanim gazie. Jeżeli popatrzymy na dane makro, to zmierzamy pewnie w stronę lekkiej recesji, na pewno spowolnienia gospodarczego – ale my nie jesteśmy inwestorem makro, trzeba patrzeć na nasze konkretne projekty w konkretnych miejscach. Ostatnio dokupiliśmy działkę pod Berlinem koło zakładu Tesli, która zamierza wybudować tam następną gigantyczną fabrykę akumulatorów i nasz park magazynowy będzie najbliżej zlokalizowanym. Jest też coraz więcej średnich firm, które są zainteresowane najmem. Spowolnienie gospodarcze to dla nas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta