Zrównoważone budowanie w planach UE
Na mądrze przeprowadzonej „zielonej” transformacji skorzystają wszyscy – oceniają eksperci kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Transformacja sektora budowlanego jest jednym z istotnych elementów wizji zdekarbonizowanej gospodarki Unii Europejskiej, czego wyrazem są propozycje kolejnych aktów prawnych na poziomie unijnym, mających na celu uregulowanie różnych aspektów tzw. zrównoważonego lub zielonego budownictwa.
Jest to niewątpliwie zagadnienie kompleksowe, na które składają się m.in. planowane standardy bezemisyjności nowych budynków, wymogi związane z obligatoryjnym montażem instalacji OZE na budynkach, obowiązek raportowania śladu węglowego, w tym śladu węglowego materiałów budowlanych, wprowadzenie systemu ETS dla budownictwa, a także wątki związane z oceną inwestycji jako zrównoważonej środowiskowo w rozumieniu unijnej „zielonej” taksonomii.
Transformacja w kierunku „zielonej” i neutralnej dla klimatu gospodarki wymaga w perspektywie najbliższych lat ogromnych środków finansowych. Dlatego niezmiernie istotne jest zapewnienie, aby wszystkie środki (publiczne i prywatne) były przeznaczane na działania, które uwzględniają aktualny stan wiedzy o klimacie i przyniosą wymierne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta