Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak walczyć z problemami płynności finansowej firmy?

01 września 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Piotr Podsiadło Wojciech Sosnowski

Ponad 110 tysięcy polskich firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. Sytuacja w gospodarce staje się coraz trudniejsza. W takiej koniunkturze nawet firmy, które dotąd radziły sobie dobrze, mogą napotkać problemy z finansowaniem swojej bieżącej działalności. Na co powinny zwrócić uwagę i jakie działania zaradcze podjąć?

Nie należy lekceważyć już pierwszych sygnałów wskazujących, że płynność przedsiębiorstwa się pogarsza. Podjęcie adekwatnych działań z wyprzedzeniem, gdy firma jest jeszcze w dobrej sytuacji, zwiększa szanse na uniknięcie problemów płynnościowych.

Skutki utraty płynności

Problemy z płynnością finansową mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji dla firmy. W sferze biznesowo-finansowej może dojść do braku możliwości wykonywania zobowiązań wobec pracowników, kontrahentów, instytucji finansowych oraz organów administracji publicznej. Informacje o problemach finansowych przedsiębiorstwa zwykle szybko stają się publiczne i w konsekwencji prowadzą do dalszego zacieśniania się „pętli płynnościowej” na skutek skracanych przez kontrahentów terminów płatności czy wypowiadanych umów dłużnych instrumentów finansowych. Już nawet najmniejsze oznaki utraty płynności mogą w szybkim czasie doprowadzić do pozbawienia przedsiębiorstwa operacyjnej zdolności prowadzenia działalności gospodarczej.

W sferze prawnej, utrata płynności najczęściej będzie oznaczać niewypłacalność firmy, polegającą na utracie zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Wystąpienie niewypłacalności z kolei obliguje osoby zarządzające firmą do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Konsekwencje utraty płynności są więc bardzo poważne. Częstym błędem firm jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12662

Wydanie: 12662

Spis treści

Reklama

Zamów abonament