Stabilizacja po latach boomu
Rynek logistyczno-przemysłowy hamuje, ale Polska będzie w stanie dalej przyciągać najemców i fundusze inwestujące w nieruchomości.
Na koniec I połowy br. zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce przekroczyły poziom 30 mln mkw., co plasuje nasz rynek za Niemcami i Francją. Jak szacuje firma Colliers, deweloperzy w tym czasie oddali 2,6 mln mkw. (w tym w I kwartale ustanowili rekord, oddając 1,9 mln mkw.), a na koniec czerwca w budowie było 2,1 mln mkw., z czego prawie 60 proc. to obiekty spekulacyjne, a więc stawiane bez uprzedniego pozyskania najemcy, przy czym tylko 39 proc. magazynów w budowie jest wynajęte.
Popyt wyraźnie się zmniejszył: w I półroczu sięgnął 2,3 mln mkw., o aż 1,5 mln mkw. mniej rok do roku, w tym 40 proc. to renegocjacje umów (wobec 31 proc. rok wcześniej).
Wzrost podaży i spadek popytu poskutowały wzrostem wskaźnika powierzchni niewynajętej z 3,2 do 6,6 proc. Mimo wszystko czynsze dalej rosły, po skoku w 2022 r.
Jak zaznaczają eksperci Colliers, rynek stabilizuje się po intensywnych wzrostach obserwowanych po wybuchu pandemii, a Polsce sprzyjają trendy takie jak nearshoring (przenoszenie produkcji z Azji do Europy) czy wzmacnianie wschodniej flanki NATO.
Eksperci Cushman & Wakefield również oceniają, że rynek zmierza w kierunku względnej równowagi, a perspektywy popytu w średnim terminie są optymistyczne ze względu na oczekiwane ożywienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta