Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partycypacja społeczna po reformie planowania przestrzennego

01 września 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Joanna Maj

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Większość nowych przepisów wejdzie w życie już pod koniec września 2023 roku.

Kolejną istotną zmianą, którą niesie za sobą nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp) na mocy ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja), jest wprowadzenie nowego rozdziału 1a regulującego zasady partycypacji społecznej, czyli uczestnictwa obywateli w procesach zarządzania publicznego.

1. Na czym polega zapewnienie partycypacji społecznej?

W uzasadnieniu projektu nowelizacji autorzy projektu wyjaśniają, że „uczestnictwo to może przybierać różne formy, które różnią się zakresem wpływu mieszkańców na podejmowane decyzje w zależności od stopnia i zakresu gotowości władz publicznych do uznania roli mieszkańców w tych procesach. W planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ze względu na jego kompleksowy charakter i przedmiot działania, konieczne jest, aby partycypacja społeczna przybierała różnorodne formy angażowania interesariuszy. Wyrazem tego podejścia w ustawie jest ustanowienie generalnej zasady, że partycypacja społeczna jest niezbędnym elementem działań władz publicznych w zakresie planowania przestrzennego”.

Generalną zasadą obowiązującą w ramach procesu planowania i zagospodarowania przestrzennego jest zatem obowiązek przygotowania aktów planowania przestrzennego w sposób zapewniający udział...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12662

Wydanie: 12662

Spis treści

Reklama

Zamów abonament