Co robić, gdy dłużnik ukrywa majątek uniemożliwiając egzekucję?
Wierzyciel (zastawnik) może zainicjować postępowanie karne przeciwko dłużnikowi (zastawcy), jeśli ten ukrywa przedmiot objęty zastawem i tym samym uniemożliwia przeprowadzenie egzekucji.
∑ Nasza firma (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) udzieliła pożyczki spółce jawnej na kwotę 500 tys. zł, przy czym ustanowiono zastaw rejestrowy na sprzęcie budowlanym tej spółki. Spółka jawna popadła w długi więc uzyskaliśmy wyrok, a aktualnie w toku jest egzekucja komornicza, ale komornik nie może nic zrobić. Wspólnik spółki jawnej ukrył bowiem ten sprzęt i brak z nim kontaktu. Czy można jeszcze w jakiś sposób wywrzeć „presję” na spółkę, albo jej wspólnika?
Z kontekstu pytania należy wnioskować, że udzielono pożyczki spółce jawnej, a jako prawne zabezpieczenie spłaty ustanowiono tzw. zastaw rejestrowy. Ten mechanizm zabezpieczenia spłaty długu ma podstawy normatywne w przepisach ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. W art. 2 tej ustawy zawarto zapisy wykazujące istotę ww. zastawu. W ust. 1 postanowiono bowiem, że do ustanowienia zastawu rejestrowego są wymagane umowa o ustanowienie tego zastawu (umowa zastawnicza) między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawów. Co istotne dla osoby zastawiającej, a co wynika z ust. 2 ww. artykułu - rzeczy obciążone zastawem rejestrowym, a także papiery wartościowe lub inne dokumenty dotyczące praw obciążonych takim zastawem mogą być pozostawione w posiadaniu zastawcy lub osoby trzeciej wskazanej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta