Na co zwracać uwagę zawierając umowę na oprogramowanie?
Kluczowym aspektem każdej umowy dotyczącej oprogramowania jest określenie jej czasu trwania oraz obszaru geograficznego, na jakim będzie obowiązywać.
Obecnie niemal każda firma prowadząca działalność gospodarczą korzysta z różnego rodzaju oprogramowania do zarządzania procesami biznesowymi, komunikacji z pracownikami, klientami i dostawcami oraz do wielu innych celów. W większości przypadków takie oprogramowanie jest udostępniane na zamówienie lub wymaga uzyskania licencji lub wyrażenia zgody na "warunki" przed jego pobraniem, instalacją lub dostępem. Jednak brak odpowiedniego uregulowania kwestii związanych z prawami autorskimi niesie za sobą ryzyko wystąpienia roszczeń przeciwko firmie korzystającej z oprogramowania. Może to obejmować sytuacje, w których konieczne staje się zapłacenie odszkodowania za wykorzystywanie programu komputerowego, wycofania produktu z rynku lub wprowadzenie istotnych zmian w jego funkcjonalności. Z powyższym wiąże się ryzyko szkód wizerunkowych oraz potencjalne problemy z utratą zaufania.
Z tego powodu kluczowe jest dokładne przeanalizowanie i weryfikacja umów dotyczących oprogramowania komputerowego. Strony takiej umowy powinny upewnić się, że prawne aspekty związane z tym oprogramowaniem są jasne i dobrze uregulowane, aby uniknąć ryzyka naruszenia praw autorskich oraz innych konsekwencji, które mogłyby wpłynąć na ich renomę w obrocie gospodarczym.
Co jest przedmiotem umowy?
Przy zawieraniu umowy na dostarczenie oprogramowania komputerowego w pierwszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta