Russkij mir, czyli koniec historii i świata
Człowiek, który wymyślił wizerunek Putina, oraz jego nauczyciel, który wcześniej wymyślił „rosyjski świat”. Obydwaj stawiali pytania, na które odpowiada dziś Putin. Niestety, wszystkie odpowiedzi są złe.
Nikt nie nazwałby przesadą stwierdzenia, że był jednym z głównych architektów politycznego i propagandowego systemu obecnej Federacji Rosyjskiej. Nie bez powodu zagraniczna prasa nazywała go „głównym doradcą politycznym Kremla”. Jego Fundację Skutecznej Polityki (FEP) uważano za najważniejsze centrum kadrowe Kremla. Ale w 2011 roku niespodziewanie rozeszła się wiadomość, która stała się sensacją: przepustka Gleba Pawłowskiego na Kreml została anulowana.
Później on sam potwierdził, że powodem było to, iż w przeddzień wyborów prezydenckich w 2012 r. otwarcie stawiał na Dmitrija Miedwiediewa, wspierając jego program modernizacji.
Natychmiast kiedy wydalono go z grona kremlowskich doradców, Pawłowski uruchomił nowy program internetowy jednak poświęcony nie bieżącej polityce, ale własnemu nauczycielowi, filozofowi i historykowi Michaiłowi Gefterowi (1918–1995) o lakonicznym tytule „Gefter”.
Skąd taki pomysł? Pawłowski mówił tak: „Gefter znalazł mnie i wymyślił, a ja przeżyłem swoje życie na rozmowach z nim – dokładnie ćwierć wieku, między 1970 a 1995 rokiem. To było najważniejsze doświadczenie w moim życiu. A wszystko przed i po było już tylko »wartością dodaną«. Wszystkie ekscytujące rzeczy, których się od niego nauczyłem, znajdują potwierdzenie w ludziach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta