Kto ustala warunki korzystania ze stołówki
W związku z rozpoczętym rokiem szkolnym pojawia się także wiele kwestii związanych z dostępnością i odpłatnością posiłków w szkołach. Ustawa prawo oświatowe nakłada w tym zakresie obowiązki, a także umożliwia uznaniowy charakter zwolnień od opłat.
W obecnym stanie prawnym organy szkoły mają dużą autonomię, gdyż ustalenie warunków korzystania ze stołówki, w tym opłat za posiłki, należy obecnie do zakresu kompetencji dyrektora szkoły, który wykonuje te zadania w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę (art. 106 ust. 3 p.o.). Zadania i kompetencje organu prowadzącego wykonuje w imieniu jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej szkołę publiczną wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta powiatu bądź marszałek województwa.
Ta zmiana wynika z wcześniejszych rozstrzygnięć nadzorczych, w których stwierdzano nieważność uchwał organów samorządowych w zakresie, w jakim delegowały ustalenie szczegółowych zasad odpłatności na dyrektorów szkół. W obecnym prawie oświatowym organy samorządu nie mają żadnej kompetencji do stanowienia opłat, bądź też podstaw ich ustalania w drodze uchwał.
Jednak dyrektor szkoły nie działa w całkowitym oderwaniu od lokalnego samorządu terytorialnego. Sformułowanie „w porozumieniu” z organem prowadzącym oznacza, że zachodzi konieczność uzgadniania przez dyrektora szkoły z tym organem podejmowanych decyzji. W praktyce nie może dojść do faktycznego pozbawienia dyrektora kompetencji decyzyjnych. Zazwyczaj to dyrektor przedstawia organowi prowadzącemu stosowne propozycje. Z kolei jego decyzja nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta