Ryzyka odpowiedzialności prawnokarnej
Na co szczególnie powinny uważać zarządy spółek?
Zarówno postępowanie restrukturyzacyjne, jak i postępowanie upadłościowe wiążą się z trudną sytuacją finansową podmiotów gospodarczych. Restrukturyzacja, w przeciwieństwie do upadłości, ma jednak na celu przede wszystkim uratowanie dłużnika przed ogłoszeniem upadłości i zakończeniem jego funkcjonowania jako podmiotu gospodarczego przez umożliwienie uzdrowienia jego sytuacji finansowej. Postępowanie restrukturyzacyjne daje zatem możliwość wdrożenia wobec podmiotu zagrożonego niewypłacalnością określonych procedur, mających na celu oddłużenie i umożliwienie kontynuowania działalności. Upadłość natomiast pociąga za sobą o wiele dalej idące skutki niż restrukturyzacja. Jej celem jest bowiem likwidacja majątku niewypłacalnego dłużnika przez zapewnienie jego wierzycielom przynajmniej częściowego spłacenia ich wierzytelności. W konsekwencji upadłość ma doprowadzić do wyeliminowania dłużnika z obrotu gospodarczego jako bytu prawnego.
Na co wskazują dane, dłużnicy coraz częściej korzystają z dobrodziejstw obu postępowań. W 2020 roku toczyło się 1387 postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych (800 postępowań restrukturyzacyjnych i 587 postępowań upadłościowych), w 2021 roku 2300 (1888 postępowań restrukturyzacyjnych i 412 postępowań upadłościowych), a w 2022 roku 2739 (2379 postępowań restrukturyzacyjnych i 360 postępowań upadłościowych). Wzrost liczby omawianych postępowań jest z pewnością korzystny zarówno dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta