Nowość – jedna przesłanka, różne znaczenia dla poszczególnych praw własności intelektualnej
Inne są przesłanki dla wzorów przemysłowych i wynalazków.
Prawa własności intelektualnej powstają względem dóbr niematerialnych spełniających różnie przesłanki, dostosowane do istoty określonej ochrony praw. W przypadku wielu z nich jednym z wymogów uzyskania wyłączności jest spełnienie wymogu nowości. Nowość ta jest jednak odmiennie rozumiana w zależności od prawa, które analizujemy. W tekście odniosę się do rozumienia wymogu nowości względem: wynalazku/wzoru użytkowego (nowość obiektywna światowa), wzoru przemysłowego (nowość obiektywna zrelatywizowana), prawa autorskiego (nowość subiektywna) oraz znaku towarowego (brak wymogu nowości).
Wynalazek/wzór użytkowy
W przypadku wynalazku i wzoru użytkowego prawa udziela się tylko, gdy są one nowe, w znaczeniu obiektywnym. Ustawodawca wskazuje, że określone rozwiązanie nie może być objęte stanem techniki, czyli wszystkim tym, co na określoną datę zostało już wcześniej udostępnione do wiadomości powszechnej. Nie ma zatem znaczenia, kto z taką informacją się zapoznał, jej rozpowszechnienie przed datą pierwszeństwa wyłącza możliwość uzyskania prawa (wyjątkiem jest nowe zastosowanie substancji lub mieszanin, ale w tym przypadku to nowe zastosowanie nie może być wcześniej znane).
W związku z powyższym istotnego znaczenia nabiera moment, od którego badana jest nowość wynalazku lub wzoru użytkowego, zwany datą pierwszeństwa. Co do zasady datą pierwszeństwa (pierwszeństwo zwykłe)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta