AI podniesie efektywność i produktywność w firmie IT, ale i wygeneruje ryzyka prawne
Przyzwolenie na nieskrępowane korzystanie przez personel z generatywnej AI wiąże się z różnorodnymi zagrożeniami natury prawnej. Najistotniejszym problemem dla biznesu może być respektowanie zasad wynikających z prawa własności intelektualnej.
W zdecydowanej większości aktualnych publikacji dotyczących AI akcentuje się możliwości zastosowania generatywnej AI ogólnie w biznesie, np. wsparcie procesu obsługi klienta, automatyzacja rutynowych procesów biznesowych, pomoc w podejmowaniu strategicznych decyzji poprzez analizę dużych zbiorów danych, itp. W niniejszym artykule pochylamy się nad możliwościami oferowanymi przez generatywną AI w procesie tworzenia produktów i usług przez firmy IT. Efektywność i produktywność wynikająca z zastosowania generatywnej AI w procesie tworzenia kodu źródłowego powinna iść w parze ze świadomością ryzyk prawnych towarzyszących korzystaniu z takich technologii przez firmy sektora IT.
Sztuczna inteligencja (AI) bezpowrotnie zmienia branżę IT, przynosząc niespotykane dotąd możliwości, a jednocześnie stawiając szereg wyzwań. Zaledwie pół roku minęło od publicznej premiery ChatGPT stworzonego przez OpenAI, a rozwiązanie to już poważnie wpływa na sposób, w jaki firmy IT tworzą swoje produkty i usługi. Z jednej strony wg raportu GitHub z września 2022 r. aż 88 proc. z ponad 2000 badanych programistów odczuwa zwiększenie swojej produktywności dzięki korzystaniu z narzędzia AI wspomagającego programowanie (GitHub Copilot)1. Z drugiej strony, w maju 2023 r., dyrektor generalny IBM ujawnił plany wstrzymania rekrutacji na około 7800 stanowisk, które mogą zostać zastąpione przez systemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta