Dodatki w dużym stopniu różnicują wynagrodzenia nauczycieli
Wysokość świadczeń przyznawanych do wynagrodzenia zasadniczego nauczycielom zależy m.in. od zasobności portfela organu prowadzącego. Z tego powodu w ich zarobkach występują znaczące różnice.
Na początku kariery zawodowej minimalne wynagrodzenie nauczycieli nieznacznie różni się od pensji minimalnej podawanej przez Radę Ministrów. W tym zawodzie można jednak liczyć na kilka dodatków, które, co do zasady, mogą znacząco podnieść wysokość comiesięcznego przelewu na konto pedagoga. Co więcej, „system dodatków” sprawia, że nauczyciele tylko pozornie w całym kraju zarabiają tyle samo. Przyznawane do wynagrodzenia zasadniczego świadczenia, których wysokość pośrednio zależy od zasobności portfela organu prowadzącego (jednostki samorządu terytorialnego), znacząco wpływają na wysokość wynagrodzenia nauczyciela. Nierzadko bywa tak, że przykładowo nauczyciel mianowany uczący języka polskiego w Warszawie czy Wrocławiu otrzyma o kilkaset złotych wyższą pensję niż taki sam pedagog w Siedlcach czy Włoszczowie. Zobaczmy zatem, na jakie dodatkowe pieniądze mogą liczyć nauczyciele w trwającym roku szkolnym 2023/2024.
Kiedy, komu i za co
Zgodnie z art. 30 Karty Nauczyciela (dalej: KN) wynagrodzenie nauczycieli składa się m.in. z:
∑ wynagrodzenia zasadniczego,
∑ dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy oraz za warunki pracy,
∑ nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, jak np. świadczenia na start dla nauczyciela odbywającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta