Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek wyznaczy RPP granice luzowania polityki pieniężnej

14 września 2023 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli Rada Polityki Pieniężnej będzie się upierała przy obniżkach, to złoty będzie nadal tracił na wartości – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska.

W ciągu tygodnia od obniżki stóp procentowych przez RPP złoty osłabił się o około 4 proc. Prezes NBP Adam Glapiński bagatelizował pierwszą fazę tego osłabienia. Mówił, że to naturalna reakcja rynku, która następuje po kilku miesiącach aprecjacji polskiej waluty. W przecenie złotego nie ma nic niepokojącego? To nie jest świadectwo tego, że w ocenie uczestników rynku NBP popełnił błąd?

Tu nie ma sprzeczności. To, że osłabienie złotego w reakcji na obniżkę stóp jest naturalne, nie przekreśla tego, że uczestnicy rynku interpretują tę decyzję jako błąd. Mamy nagły zwrot ku łagodniejszej polityce pieniężnej w sytuacji, gdy chwilę wcześniej poznaliśmy projekt budżetu na 2024 r., który pokazał, że polityka fiskalna też będzie bardziej ekspansywna, niż sądziliśmy. A dodatkowo wchodzimy w najgorętszą fazę kampanii wyborczej, więc nie można wykluczyć dalszego łagodzenia polityki fiskalnej. Dopiero co w życie weszło rozporządzenie obniżające wstecz ceny energii. To też będzie coś kosztowało. Krótko mówiąc, polskie władze mocno skręcają w stronę stymulowania gospodarki, co samo w sobie powinno walutę osłabiać. Ale jednocześnie ta polityka wydaje się nieadekwatna do fazy cyklu koniunkturalnego. To i spadek przewidywalności polityki makroekonomicznej sprawia, że w ceny polskich aktywów wbudowana została wyższa premia za ryzyko.

To, czy złoty osłabił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12673

Wydanie: 12673

Spis treści

Reklama

Zamów abonament