Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z kredytami o stałej stopie

14 września 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
Czy i jak zmieniać kredyt z okresowo stałą stopą, należy zdecydować po kalkulacji zysków i strat
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Czy i jak zmieniać kredyt z okresowo stałą stopą, należy zdecydować po kalkulacji zysków i strat

Skoro RPP zaczęła cykl luzowania w polityce pieniężnej, posiadacze kredytów o stałym oprocentowaniu mogą poczuć się trochę nabici w butelkę. Po hipotekę ze spadającym WIBOR nie mogą sięgnąć, ale są sposoby wyjścia z tej sytuacji.

Ci Polacy, którzy mają kredyt mieszkaniowy o zmiennym oprocentowaniu, powoli mogą zacierać ręce. W ślad za dużą redukcją stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej – z 6,75 proc. do 6 proc. – spadają też wskaźniki referencyjne WIBOR, a docelowo obniży się miesięczna rata do spłaty.

Z kolei osoby, które pożyczyły pieniądze na tzw. stały kupon, nie mogą liczyć na korzyści z cięcia stóp. Ich rata, przez okres ustalony w umowie, nie drgnie ani o złotówkę. – W czasie luzowania ze strony banku centralnego ci klienci mogą czuć się trochę niekomfortowo – przyznaje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Kto może stracić

To poczucie krzywdy może być tym większe, im głębsze będą cięcia stóp. Na razie rynki oczekują dosyć agresywnych obniżek do poniżej 4 proc. w przyszłym roku. – To tylko przewidywania, nie wiemy, jak kształtować się będzie inflacja i jakie decyzje podejmie RPP – zaznacza Leszek Zięba, analityk mFinance i ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. – Jeśli jednak takie oczekiwania się ziszczą, to w dosyć krótkim czasie może się okazać, że posiadacze kredytów z okresowo stałą stopą oprocentowania, czyli instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem stóp...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12673

Wydanie: 12673

Spis treści

Reklama

Zamów abonament