Elastyczna organizacja pracy: weryfikacja wniosku
Pismo pracownika w sprawie objęcia go elastyczną organizacją pracy powinno zostać poddane wnikliwej analizie – nie tylko pod kątem formalnym, ale również możliwości i potrzeb pracodawcy.
W poprzednim artykule z cyklu wskazywałyśmy, o co dokładnie i w jaki sposób zatrudnieni mogą wnioskować. W drugiej publikacji skupimy się na tym, jak powinien wyglądać proces analizy złożonego przez pracownika wniosku i wskażemy, w jakich okolicznościach pracodawca może go odrzucić.
Zacznijmy od podstaw
W pierwszej kolejności pracodawca powinien sprawdzić wniosek pod kątem formalnym, a więc:
∑ czy zawiera wszystkie niezbędne informacje, tj. imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka, przyczynę złożenia wniosku, termin rozpoczęcia i zakończenia elastycznej organizacji pracy oraz rodzaj wnioskowanej formy,
∑ czy osoba wnioskująca jest uprawniona do skorzystania z elastycznej organizacji pracy, tj. czy sprawuje stałą opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia.
W dalszej kolejności należy rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Oczywiście pracodawca musi mieć na względzie okoliczności złożenia wniosku, w tym dobro pracownika. Nie powinien jednak zapomnieć o własnych interesach, a konkretnie o konieczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta