Powrót rodzica na etat po urlopie nie jest już taki pewny
Pracodawca nie musi już szukać stanowiska odpowiadającego kwalifikacjom pracownika wracającego z urlopu związanego z rodzicielstwem, jeśli nie ma już stanowiska, które zajmował on wcześniej ani stanowiska równorzędnego.
Nowelizacja kodeksu pracy z kwietnia 2023 r. objęła między innymi niektóre przepisy dotyczące urlopów związanych z rodzicielstwem. Pozornie drobne zmiany mogą mieć istotne znaczenie praktyczne dla obu stron stosunku pracy.
Jak było wcześniej
Do kwietnia 2023 r. uprawnienia pracowników powracających z urlopów związanych z rodzicielstwem regulowały dwa przepisy. Art. 1832 k.p. wskazywał, że pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Taki pracownik uprawniony był do wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
Podobną regulację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta