Działalność socjalna pracodawcy to nie wolna amerykanka
Zakres wsparcia, kryteria, uprawnionych oraz rodzaj świadczeń udzielanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca powinien uregulować w wewnętrznych przepisach. Tak samo jak procedurę dokumentowania spełniania warunków. Raz na rok musi zaś usunąć dokumenty, których nie powinien już przechowywać.
Stosunek pracy reguluje szereg praw i obowiązków, do których zobowiązane są obie strony tej relacji, tj. pracownika i pracodawcy. Jednym z założeń kodeksowych jest działalność pracodawców podejmowana na rzecz pozapłacowego wspierania pracowników i zaspokajania ich potrzeb socjalnych.
Ustawowe obowiązki
Nałożony na pracodawcę obowiązek zaspokajania, w miarę posiadanych środków, potrzeb socjalnych pracowników wynika z podstawowej zasady prawa pracy zawartej w art. 16 kodeksu pracy, której rozwinięcie stanowi art. 94 pkt 8 kodeksu pracy. Szczegółowe zasady zawiera natomiast ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 998 ze zm.; dalej: ustawa o zfśs). Zgodnie z art. 3 tej ustawy fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawca zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzy fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Natomiast pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych muszą utworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.
Przepisy przewidują również możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta