Godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca to nadgodziny
Jeżeli pracownik zatrudniony na niepełny etat pracuje dłużej, niż wynika z jego wymiaru etatu, każdą godzinę ponadwymiarową należy traktować jak godzinę nadliczbową. Prawo krajowe, które zawiera odmienne regulacje, narusza przepisy unijne.
Powyższa zasada znajduje potwierdzenie w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 października 2023 r. (sprawa C-660/20).
Sprawa dotyczyła niemieckiego rynku lotniczego i roszczeń zgłaszanych przez jednego z pilotów, zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zażądał on wypłacenia mu dodatkowego wynagrodzenia za przekroczenie progu godzinowego czynności lotniczych wykonanych w trakcie miesiąca. Zgodnie z układem zbiorowym pracy czynności lotnicze są bowiem szczególnym rodzajem czasu pracy, za który należy się – obok wynagrodzenia podstawowego – dodatkowe wynagrodzenie. Warunkiem jest osiągnięcie jednego z trzech progów (tj. 103, 121 i 136 godzin miesięcznie).
Progi bez względu na etat
Problemem było jednak to, że regulacje niemieckie nie przewidywały obniżenia progów dla niepełnoetatowców. W rezultacie niepełnoetatowcy mieli mniejszą szansę na skorzystanie z tego szczególnego wynagrodzenia zmiennego. Muszą oni bowiem – w porównaniu do pełnoetatowców – pracować więcej ponad swój wymiar czasu pracy, by osiągnąć dany próg i związane z nim wynagrodzenie dodatkowe.
Zarzut dyskryminacji
Skarżący pilot zakwestionował powyższy mechanizm progowy jako dyskryminujący niepełnoetatowców. Zdaniem pilota, progi powinny z mocy prawa zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta