Przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć koszty, przestawiając auta na prąd
W małej firmie roczne oszczędności uzyskane dzięki zamianie samochodów z napędem spalinowym na pojazdy w pełni elektryczne mogą wynieść 27 tys. zł – wynika z badania PSPA i EV Klub Polska.
Polski rynek samochodów osobowych z napędem alternatywnym rósł w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. w tempie 28 proc. rok do roku – informuje w raporcie globalna firma doradcza KPMG. Zarejestrowano 154 tys. takich aut. Niezmiennie większość rynku stanowiły hybrydy. Zarejestrowano ich o 26,6 proc. więcej w ujęciu rocznym (132,3 tys. sztuk). Jednak największy wzrost liczby nowych rejestracji zanotowały samochody elektryczne – 54 proc.
– Duża dynamika sprzedaży nowych pojazdów zasilanych alternatywnie jest widoczna od początku roku zarówno wśród klientów indywidualnych (wzrost o 25 proc. rok do roku), jak i instytucjonalnych (29,1 proc.) – mówi Mirosław Michna, partner i lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce.
W zakupach samochodów elektrycznych zdecydowanie największy udział mają firmy, które decydują o rozwoju tego segmentu rynku.
Prestiż i oszczędności
Zakup samochodu na prąd, zwłaszcza jeśli jest to marka premium, ma w dużym stopniu znaczenie prestiżowe. Jednak coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na taki napęd z myślą o obniżce kosztów. Kluczową rolę odgrywają tu rządowe dopłaty do e-aut.
Według branżowego serwisu Menadżerfloty.pl, całkowity koszt posiadania elektryka, po uwzględnieniu dopłaty ze środków publicznych, może – dzięki znacznie niższym kosztom eksploatacji –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta