Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie odświeżyć markę?

01 grudnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Iwona Aleksandrowicz-Strus Przemysław Juściński

Citroën zdecydował się niedawno na rebranding – powrót do swojego pierwotnego charakterystycznego logotypu opracowanego ponad sto lat temu. Okazało się, że łudząco podobne logo jest obecnie zarejestrowane na rzecz konkurencyjnego podmiotu z Chin. To ostrzeżenie dla wszystkich przedsiębiorców planujących rebranding, by wzięli pod uwagę aspekty prawne.

Wiele firm decyduje się na odświeżenie swojego wizerunku. Czasami podyktowane jest to chęcią dotarcia do nowych odbiorców, czasami opracowaniem nowej tożsamości marki celem dostosowania się do nowych warunków rynkowych. Decydując się na zmiany identyfikacji wizualnej każdy przedsiębiorca powinien stworzyć plan działań, w ramach którego należy uwzględnić nie tylko dbałość o elementy estetyczne, ale także aspekty prawne. O tym, jak istotne jest prawidłowe zaplanowanie rebrandingu, przekonał się w ostatnim czasie gigant z branży motoryzacji, Citroën. Unijny urząd zakwestionował możliwość rejestracji nowego znaku towarowego firmy, co wpłynęło na zakres realnego stosowania nowego wizerunku przez francuską spółkę. W jaki sposób zaplanować „odświeżenie” marki, by mieć pewność, że cały proces przebiegnie zgodnie z planem?

Nowe-stare logo i walka z konkurencją

Citroën zdecydował się niedawno na powrót do swojego pierwotnego charakterystycznego logotypu opracowanego ponad sto lat temu w postaci dwóch szewronów w owalu. Sęk w tym, że łudząco podobne logo jest obecnie zarejestrowane na rzecz konkurencyjnego podmiotu z Chin. Spółka Xiamen Golden Dragon Bus Co, LTD, o której mowa, skutecznie bowiem zarejestrowała w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) znak towarowy, różniący się jedynie kształtem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12738

Wydanie: 12738

Spis treści

Zamów abonament