Ostatni zryw na tanie kredyty?
Dynamika wzrostów cen mieszkań hamuje. Trend może się utrzymać. Wiele zależy od „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”.
Ceny nowych mieszkań w pięciu największych miastach wciąż rosną, ale dynamika wzrostów maleje. W Gdańsku nowe lokale były w październiku droższe niż we wrześniu o 0,3 proc., we Wrocławiu – o 0,8 proc., w Poznaniu – o 1,3 proc., w Warszawie o 1,7 proc., a w Krakowie o 2,6 proc. – wynika z ostatniego odczytu tzw. wskaźnika inflacji mieszkaniowej (WIM) opracowanego przez REDNET Property Group i portal Tabelaofert.pl.
Przypomnijmy, że ustalając WIM (realne zmiany cen mieszkań deweloperskich), eksperci analizują 10 proc. oferty mieszkań z pięciu miast, wyłączając apartamenty, których ceny zawyżają średnią. Porównywane są typowe mieszkania z segmentu popularnego i średniego, łatwo zastępowalne, w przeciwieństwie do niepowtarzalnych lokali premium.
Fala wniosków
Gorączka na rynku pierwotnym zaczyna opadać? Ewa Palus, główna analityczka REDNET Property Group, zaznacza, że odnotowane w III kwartale roku dynamiczne wzrosty cen mieszkań to efekt uruchomienia programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – Zainteresowanie programem przekroczyło oczekiwania, co widać w danych o udzielonych kredytach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta