Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundacja rodzinna – ocena po pół roku

01 grudnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Jakub Organ Adam Doroszuk

Po wejściu w życie ustawy o fundacji rodzinnej śmielej rozmawia się o przepisach zabezpieczających właściciela, jego rodzinę oraz spółkę przed wypadkami losowymi. Wprowadza się zmiany w umowach spółek w zakresie dziedziczenia udziałów czy akcji. Częściej sporządzane są testamenty.

W listopadzie minęło pół roku istnienia w polskim porządku prawnym fundacji rodzinnej. W tym czasie zarejestrowano blisko 200 takich podmiotów, a wniosków o rejestrację z pewnością złożono wiele więcej. Jakie są główne motywy stojące za osobami powołującymi fundacje rodzinne? Czy wiążą się z tym jakieś ryzyka, zwłaszcza podatkowe, które już dzisiaj można zidentyfikować? W artykule tym wskażemy kilka kwestii, które poruszane są najczęściej w rozmowach z polskimi przedsiębiorcami – fundatorami i potencjalnymi fundatorami fundacji rodzinnych.

Dlaczego powstają fundacje rodzinne?

W kwietniu tego roku, jeszcze przed wejściem w życie ustawy o fundacji rodzinnej, zapytaliśmy przedsiębiorców jakie szanse, a jakie wyzwania widzą w związku z wejściem w życie nowych przepisów. Po niecałym pół roku obowiązywania tych przepisów musimy przyznać jedno – wnioski z tej dyskusji pozostają wciąż aktualne.

Główne argumenty za założeniem fundacji rodzinnej, które najczęściej są wymieniane i które wskazywane były wcześniej, są niezmiennie następujące:

∑ powołanie podmiotu, który pozwoli zachować kluczowe elementy majątku osobistego lub rodzinnego i ochroni je na przyszłość,

∑ zapewnienie ciągłości działania firmy (spółki) oraz uniknięcie rozdrobnienia właścicielskiego, poprzez wniesienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12738

Wydanie: 12738

Spis treści

Zamów abonament