Nowa normalność dla biznesu
Warunki rynkowe są wciąż trudne i firmy muszą się nauczyć prowadzić działalność w niesprzyjającym otoczeniu – twierdzi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i Regionie Europy Centralnej.
Rośnie liczba niewypłacalności. Kondycja finansowa firm się pogarsza?
Rzeczywiście sytuacja nie wygląda optymistycznie. Od czasu zakończenia programu działań pomocowych dla gospodarki w pierwszej fazie pandemii widzimy niemal nieustający wzrost liczby firm, które utraciły płynność finansową i muszą poddać się procesowi restrukturyzacji lub układom z wierzycielami. Według naszego ostatniego raportu w okresie styczeń–wrzesień 2023 r. mamy już 3640 firm, wobec których ogłoszono niewypłacalność. To aż o 89 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2022 r. W samym trzecim kwartale dynamika nieco wyhamowała, ale szacujemy, że w całym 2023 r. niewypłacalność dotknie rekordowo dużej liczby 5 tys. firm.
Z czego wynika aż tak duży wzrost?
Są dwa główne czynniki. Pierwszy to efekt niskiej bazy statystycznej. Poprzedni rok, zwłaszcza jego pierwsza połowa, był okresem, kiedy odnotowano niższą niż rzeczywista liczbę niewypłacalności z powodu problemów technicznych przy wprowadzaniu danych do Krajowego Rejestru Zadłużonych.
Drugi to zapewne hamowanie gospodarki w 2023 r.?
Tak. I jest to czynnik równie istotny. Jeszcze w 2022 r. nasza gospodarka wykazała się zaskakującą odpornością, mimo że wybuchła wojna przeciwko Ukrainie, co miało ogromne konsekwencje również w wymiarze ekonomicznym, choćby w postaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta