Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akty prawa miejscowego w ujęciu konstytucji

13 grudnia 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Organ tworzący akt prawa miejscowego mógłby odwołać się do regulacji ustawowych oraz regulacji wydawanych w celu wykonania ustawy i w tym zakresie mógłby powołać się na definicję zawartą w rozporządzeniu.

Kontynuując problematykę dotyczącą aktów prawa miejscowego w ujęciu art. 94 Konstytucji RP, należy odnieść się również do zagadnień związanych z ich mocą prawną oraz do aspektu ich uzasadniania.

Wykonawczy charakter

W zakresie mocy aktu prawa miejscowego w judykaturze wywodzono, że należy przyjąć na gruncie regulacji rozdziału III Konstytucji RP (poświęconego źródłom prawa), iż wykonawczy w stosunku do ustaw charakter rozporządzenia oraz aktu prawa miejscowego, wiążący się m.in. z oparciem obu tych aktów na wyraźnym upoważnieniu ustawowym, nie powoduje przyznania tym aktom równej mocy prawnej.

To ostatnie prowadziłoby do przyjęcia, że późniejsze regulacje aktu prawa miejscowego mają w przypadku tożsamości przedmiotowej pierwszeństwo w stosunku do regulacji zawartych we wcześniejszym rozporządzeniu.

W konsekwencji powodowałoby to dysfunkcjonalność systemu źródeł prawa, w ramach którego w państwie jednolitym organizacyjnie i terytorialnie akt rangi rozporządzenia tworzony przez organ centralny i obowiązujący na terenie danego kraju mógłby nie mieć zastosowania na danym terenie w przypadku odmiennej regulacji aktem prawa miejscowego wydanym na podstawie upoważnienia ogólnego zawartego np. w przepisach ustrojowych.

Mogłoby to dotyczyć także definicji legalnych przyjętych przez obydwa te rodzaje aktów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12748

Wydanie: 12748

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament