Polska musi uznać związki jednopłciowe
Zdaniem Trybunału w Strasburgu nasz system prawny w żaden sposób nie rozpoznaje i nie chroni par tej samej płci, a to narusza prawa człowieka.
Wyrok ws. Przybyszewska i inni przeciw Polsce, wydany we wtorek przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, dotyczył skarg wniesionych aż przez pięć par homoseksualnych. Wcześniej, starając się o zalegalizowanie swoich związków, przeszły przez wszystkie instancje krajowe, łącznie ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego. Ponieważ nie uzyskały rozstrzygnięcia, zwróciły się do ETPC, zarzucając Polsce naruszenie art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Gwarantuje on prawo do życia rodzinnego i prywatnego.
Przełomowy wyrok
Polski rząd przekonywał, że skarga jest niedopuszczalna, gdyż naruszenie nie stanowi dla skarżących poważnej trudności. Ci argumentowali, że jest odwrotnie, gdyż brak ochrony prawnej dla związków jednopłciowych sprawia, że nie mogą wspólnie rozliczać podatków, dziedziczyć ustawowo po sobie czy też uzyskać w szpitalu informacji o stanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta