Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zwolnienie z podatku przy wypłacie dywidendy

13 grudnia 2023 | Rachunkowość | Marcin Bandurski

Dywidenda może być zwolniona z podatku również w sytuacji, gdy rzeczywisty właściciel otrzymuje ją za pośrednictwem spółki zależnej, a niekoniecznie bezpośrednio od spółki dokonującej wypłaty.

Zgodnie z dominującą linią, w interpretacji z 9 maja 2023 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że dywidenda nie podlega zwolnieniu z CIT, jeśli jej odbiorcą jest spółka holdingowa – nie spełnia bowiem warunku bycia rzeczywistym właścicielem dywidendy.

Zdaniem dyrektora KIS, do zastosowania zwolnienia konieczne jest bezpośrednie posiadanie udziałów (akcji) w spółce dokonującej wypłaty dywidendy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 września 2023 r., (III SA/Wa 1514/23) nie zgodził się ze stanowiskiem dyrektora KIS.

WSA podkreślił, że zwolnienia dywidendowe zostały wprowadzone do polskiego prawa w celu wdrożenia unijnej dyrektywy 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. Dyrektywa ma na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania wypłat z tytułu dywidend dokonywanych pomiędzy spółkami z siedzibą w UE.

Unijne przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Celem dyrektywy Rady 2011/96/UE jest zwolnienie dywidend (i innych zysków podzielonych) wypłacanych przez spółki zależne ich spółkom dominującym z podatku potrącanego u źródła dochodu oraz wyeliminowanie podwójnego opodatkowania takiego dochodu na poziomie spółki dominującej.

W przypadku gdy spółka dominująca, otrzymuje zyski podzielone (np. dywidendę) od spółki zależnej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12748

Wydanie: 12748

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament