Zwolnienie z podatku przy wypłacie dywidendy
Dywidenda może być zwolniona z podatku również w sytuacji, gdy rzeczywisty właściciel otrzymuje ją za pośrednictwem spółki zależnej, a niekoniecznie bezpośrednio od spółki dokonującej wypłaty.
Zgodnie z dominującą linią, w interpretacji z 9 maja 2023 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że dywidenda nie podlega zwolnieniu z CIT, jeśli jej odbiorcą jest spółka holdingowa – nie spełnia bowiem warunku bycia rzeczywistym właścicielem dywidendy.
Zdaniem dyrektora KIS, do zastosowania zwolnienia konieczne jest bezpośrednie posiadanie udziałów (akcji) w spółce dokonującej wypłaty dywidendy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 września 2023 r., (III SA/Wa 1514/23) nie zgodził się ze stanowiskiem dyrektora KIS.
WSA podkreślił, że zwolnienia dywidendowe zostały wprowadzone do polskiego prawa w celu wdrożenia unijnej dyrektywy 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. Dyrektywa ma na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania wypłat z tytułu dywidend dokonywanych pomiędzy spółkami z siedzibą w UE.
Unijne przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Celem dyrektywy Rady 2011/96/UE jest zwolnienie dywidend (i innych zysków podzielonych) wypłacanych przez spółki zależne ich spółkom dominującym z podatku potrącanego u źródła dochodu oraz wyeliminowanie podwójnego opodatkowania takiego dochodu na poziomie spółki dominującej.
W przypadku gdy spółka dominująca, otrzymuje zyski podzielone (np. dywidendę) od spółki zależnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta