Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie odwoławcze może być bez wyroku

13 grudnia 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Anna Prigan

Krajowa Izba Odwoławcza umarza postępowanie odwoławcze w przypadku cofnięcia odwołania, uwzględnienia odwołania przez zamawiającego, a także jeśli stwierdzi, że postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

Każdą czynność zamawiającego podjętą w toku postępowania o zamówienie publiczne można zaskarżyć odwołaniem. Wskazuje się w nim zaskarżoną czynność oraz wnioskuje o jej zmianę lub uchylenie. W reakcji na odwołanie zamawiający może podjąć czynności, które sprawią, że rozpoznanie odwołania staje się zbędne.

Zgodnie z art. 568 p.z.p. Krajowa Izba Odwoławcza umarza postępowanie odwoławcze w przypadku cofnięcia odwołania, uwzględnienia odwołania przez zamawiającego, a także jeśli stwierdzi, że postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

Cofnięcia odwołania

Cofnięcie odwołania jest czynnością całkowicie leżącą w gestii wykonawcy, który wniósł odwołanie. Izba jest związana oświadczeniem o cofnięciu odwołania, co oznacza, że cofnięcie odwołania zawsze prowadzi do umorzenia postępowania bez wydania wyroku, czyli bez merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy odwoławczej.

Odwołujący może cofnąć odwołanie w każdym czasie przed zamknięciem rozprawy. Przewodniczący składu orzekającego zamyka rozprawę po przeprowadzeniu dowodów i udzieleniu głosu stronom, a także jeżeli Izba uzna, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona.

Teoretycznie nawet po przeprowadzeniu wszystkich dowodów, jeśli rozprawa poszła nie po jego myśli, odwołujący może cofnąć odwołanie. Ponosi wówczas w całości koszty takiego postępowania. Jeśli cofnie odwołanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12748

Wydanie: 12748

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament